Grobowce ślepej śmierci

Gdzieś w początkach lat 70. Półwysep Iberyjski zachłysnął się horrorami. Moda nie trwała długo, ale przyniosła kilka ciekawych produkcji. Należą do nich Grobowce ślepej śmierci, pierwsza odsłona dłuższej serii zainspirowanej lokalnymi legendami. Szkoda, że bardzo się ona postarzała.

W prologu do zamku Berzano położonego na portugalsko-hiszpańskim pograniczu zjeżdża grupa templariuszy. Przywożą ze sobą kobietę, którą poddają wyrafinowanym torturom i następnie zabijają. Wiele wieków później grupka przyjaciół wybiera się koleją w te strony na krajoznawczą wycieczkę. Dochodzi pomiędzy nimi do spięcia, skutkiem czego zaintrygowana widocznymi na horyzoncie ruinami Virginia wyskakuje z wagonu. Następnego dnia zostaje odnalezione jej ciało…

Grobowce ślepej śmierci powstały nie tylko dzięki lokalnym legendom, ale i wcześniejszej o cztery lata Nocy żywych trupów. Stąd mamy w filmie sceny otwierających się grobów i rozpadających się ciał wygrzebujących się spod ziemi. Tu również bohaterowie próbują uciec przed potworami, które – kierując się dźwiękiem – powoli, lecz nieubłaganie suną do przodu, stopniowo ich wyłapując. W momencie premiery musiało to robić wrażenie. Dziś standardy są inne.

Efekty specjalne do dziś robią wrażenie. Kuleje natomiast tempo opowieści. Akcja rozwija się powoli, skutkiem czego amerykańska wersja filmu jest krótsza o blisko dwadzieścia minut. Trzeba też mieć świadomość, że Grobowce ślepej śmierci nie są filmem krwawym czy brutalnym. To jeszcze nie te czasy; tu przerażać miał klimat, upiorna charakteryzacja i bliskość śmierci.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz klasyczne horrory
– Interesujesz się historią kina
– Wybierasz się do Borzano

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na mocny i krwawy horror

Michał Zacharzewski

Grobowce ślepej śmierci, La Noche del terror ciego, Tombs of the Blind Dead, 1972, reż. Amando de Ossorio, wyst. Lone Fleming, César Burner, María Elena Arpón, José Thelman, José Camoiras, Andrés Isbert, María Silva, Rufino Inglés, Simón Arriaga, Juan Cortés

Ocena: 4,5/10

Polub nas na Facebooku.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.