Hard Life: Mieszkam na ulicy

Autorka dokumentu reportażowego Hard Life: Mieszkam na ulicy już na wstępie przyznaje: codziennie mija bezdomnych, czasem daje im jakieś drobne, częściej odwraca głowę. Postanowiła jednak spędzić z jednym z nich dziesięć dni, poznać bliżej jego przeszłość i teraźniejszość. Wybór padł na Jana, 37-latka mieszkającego w Kolonii.

Kolonię pokochał w młodości. Przyjeżdżał tu ze znajomymi na całonocne imprezy, dopiero rano wracali w swoje strony. Wtedy jeszcze marzył o normalnym życiu, mieszkaniu albo domu z ogródkiem i altanką. Był mechanikiem, miał zakład w Westerwaldzie, w którym naprawiał motocykle. Nie udało się, firma zbankrutowała. Swoje zrobiło też rozstanie z partnerką. Pojawiły się narkotyki. Ostatecznie opuścił rodzinny dom i zamieszkał na ulicy. Może i chciałby coś zmienić w swoim życiu, ale nie bardzo potrafi.

Jan nie ma komórki ani zegarka. Posługuje się tymi wiszącymi na mieście lub po prostu wyczuciem. Czas musi znać, bo o określonych godzinach wydawane są posiłki dla bezdomnych. Hard Life: Mieszkam na ulicy pokazuje, że wcale nie ma łatwego życia, jakby niektórym mogło się wydawać. Jasne, nie pracuje, ale też wiecznie brakuje mu pieniędzy. Cały swój dobytek nosi na plecach i musi o niego dbać. Noce nie zawsze przesypia. Nie wszędzie może spać, do tego dochodzi strach, że straci to, co ma.

Hard Life: Mieszkam na ulicy nie do końca wyjaśnia, dlaczego Jan się poddał i nic nie zmienia w swoim życiu. Niewiele mówi o jego przyszłości. Skupia się na teraźniejszości, codzienności ludzi bezdomnych w Niemczech, a także przeszłości, która do tego doprowadziła. Filmów z serii Hard Life jest oczywiście więcej i wszystkie warto zobaczyć. Może nie wgłębiają się w temat, ale uwrażliwiają.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz reportaże
– Ciekawi cię problem bezdomności

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz filmów społecznych
– Oczekujesz głębszego wgryzienia się w tematykę

Michał Zacharzewski

Hard Life: Mieszkam na ulicy, Hard Life: Ich lebe auf der Strasse, 2022, reż. Alena Jabarine

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.