Emocjonalne uzależnienie

Uzależnienie emocjonalne to nie wymysł. To realny problem, które pojawia się u niektórych ludzi i utrudnia im życie. Jasne, to nie alkoholizm czy narkomania, ale bywa równie niszczący i podobnie trudno jest z nim zerwać. Nie da się powiedzieć człowiekowi, by przestał pić. Ta samo nie da się powiedzieć człowiekowi, by przestał szukać kontaktów z innymi ludźmi tylko po to, by zapełnić emocjonalną pustkę, którą odczuwa.

W krótkim dokumencie Emocjonalne uzależnienie poznajemy takiego właśnie człowieka. Alexandre jest świadomy swoich emocji i problemów, jakie się z nimi wiążą. Przez trzy lata był w niezbyt udanym związku, potrzebował długich rozmów, ciągłego zapewniania, że jest kochany. Po rozstaniu w zaledwie trzy dni wszedł w kolejny związek. Nie znał dobrze tej nowej osoby, nic do niej nie czuł, ale potrzebował kogoś, by dobrze się czuć. Miał świadomość, że to chore.

Dlatego zdecydował się na przeprowadzkę. Trafił na prowincję, do miejsca, w którym piękno przyrody pozwala się uspokoić. I uspokoił się, w pewnym sensie odnalazł. Teraz samemu stara się pomagać ludziom w podobnej sytuacji. Nadal ma momenty kryzysowe, nadal tęskni za jedną ze swoich ex, ale nie ma już tak czarnych myśli. Zresztą wie, jak w takich chwilach reagować, do kogo w razie potrzeby zwrócić się o pomoc.

Żyjemy w czasach, gdy coraz więcej ludzi ma problemy ze sobą. Tylko część jest zdiagnozowanych. Wielu nie ma o tym najmniejszego pojęcia. Boryka się ze swoim życiem, szkodzi innym, niszczy. Dokument Emocjonalne uzależnienie uświadamia, że problemów ludzie mają tysiące. Niekiedy zaskakujących. Trzeba o tym pamiętać, wówczas ich zachowania nie będą tak bardzo dziwić…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz francuską prowincję
– Cenisz dokumenty o zwykłych ludziach

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz ludzi i ich problemów emocjonalnych

Michał Zacharzewski

Emocjonalne uzależnienie, Affectif Anonyme, 2021, reż. Angela Nichon

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.