To Life

Dokument To Life zabiera nas na daleką Islandię, kraj chłodny, pusty i niegościnny. Znaczna część jego obywateli mieszka w stolicy, poza nią trudno jest znaleźć ten komfort życia, jaki oferuje zachodnia cywilizacja. To miejsce dla samotników takich jak bohaterka filmu, garbarka, która od ponad trzydziestu lat mieszka nad jednym z fiordów i tworzy niezwykłą sztukę z organicznych materiałów, skór zwierząt, końskiego włosia, kości.

Już to samo w sobie jest ciekawe. Dlaczego ktoś decyduje się na tak nietypowy materiał i co go w nim pociąga? Co potrafi stworzyć ze skóry i kości, a więc odpady, które w innych krajach nieraz się wyrzuca, uważając za niepotrzebne i nieprzydatne? Lene uważa je za fascynujące. Dla niej to często początek rozważań o naturze życia oraz przemijaniu. I właśnie te tematy podejmuje gdzieś między wierszami krótkometrażowy To Life.

Co ciekawe, Lene jest Norweżką. Na Islandię przeprowadziła się w wieku 20 lat. Dość szybko wybrała życie na odludziu, z daleka od wielkich miast. Odnalazła tu spokój, może nawet wyobcowanie, możliwość oddania się swojej pasji. Ludzi, którzy są, ale nie narzucają się ze swoją obecnością. No i mnogość materiałów. Rolnicy pozbywają się niepotrzebnych szczątków zwierzęcych. Ona je przygarnia i wykorzystuje na setki różnych sposobów.

Dokument To Life ma przyjemną dla oka formę. Podziwiamy malownicze krajobrazy Islandii, zwierzęta pasące się na łąkach, wybrzeże, wschody i zachody słońca. Także Lene przy pracy, garbującą i formującą skórę. W pewnym momencie przypomina, że wiele tego typu umiejętności, niegdyś powszechnych, dawno już zagubiliśmy. Bo się specjalizujemy. Bo pędzimy na złamanie karku. A tu warto zwolnić. Może nawet na chwilę się zatrzymać.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Islandię
– Ciekawią cię nietypowi, spokojni ludzie

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz przerabiania zwierząt na rzeczy
– Nie lubisz krótkometrażowych dokumentów

Michał Zacharzewski

To Life, 2021, reż. Stefanie Gartmann

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.