Kain i Abel (serial)

Kain i Abel autorstwa Jeffrey’a Archera to jedna ze stu najpopularniejszych powieści na świecie. Prawdziwy bestseller końca lat 70., który czytali wówczas wszyscy, ustawiając się w kolejkach przed księgarniami. Po długich staraniach zekranizowali go Brytyjczycy i zrobili to na tyle dobrze, że serial wszędzie cieszył się olbrzymim powodzeniem.

18 kwietnia 1906 roku na świat przychodzi dwóch niezwiązanych ze sobą mężczyzn. William Lowell Kane rodzi się we wpływowej rodzinie bostońskich bankierów, zaś Abel Rosnowski w biednej i, co ciekawe, polskiej. Los doświadcza obu. Ojciec pierwszego ginie na pokładzie Titanica, drugi traci swoich bliskich z rąk Rosjan, tuż po wybuchu wielkiej wojny. Obaj spotkają się po latach, już jako ludzie sukcesu, napędzani rządzą władzy i manią wielkości. Oczywiście ze sobą rywalizują. Niemalże idą po trupach na noże.

Może i brzmi to banalnie, ale jak to się dobrze oglądało! Kain i Abel to serial zrealizowany ze sporym jak na tamte czasy rozmachem, prowadzący nas przez kolejne lata życia bohaterów, rzucający po całym świecie, obfitujący w romanse i zdrady, finansowe fortele i bezwzględne przekręty. Napędzają go oczywiście świetni aktorzy – Sam Neill i Peter Strauss tworzą tu wyraziste postacie i doskonale się w nich czują. Wywołują u widzów emocje, a to przecież niezwykle ważne.

Dziś, po latach, widać pewne błędy produkcyjne i uproszczenia, ale z drugiej strony bohaterowie wciąż są niebanalni, intrygujący i świetnie pokazani. I niekoniecznie Kane jest tym złym, a Abel dobrym. Obaj mają sporo za uszami, co zwłaszcza dziś – w XXI wieku – wyraźnie widać. W liberalnej, thatcherowskiej Anglii i Polsce dobry rodzącego się kapitalizmu wcale nie było to takie oczywiste.         

Zobacz, jeśli:
– Znasz książkę
– Ciekawią cię polskie wątki w tej opowieści
– Lubisz dobrze opowiedziane historie

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie oglądasz seriali starszych niż 10 lat

Michał Zacharzewski

Kain i Abel, Kane & Abel, 1985, wyst. Sam Neill, Peter Strauss, Richard Anderson, Kate McNeil, Fred Gwynne, Ron Silver, David Dukes, Jill Eikenberry, Veronica Hamel, Christopher Cazenove, Melissa Joan Hart, Lisa Banes, Alberta Watson, Sheree J. Wilson, Raymond O’Connor, Reed Birney, Vyto Ruginis, Kent Broadhurst, Harry Groener, Jan Rubes, Henry Beckman, Ken Pogue, Lally Cadeau, Robert Schenkkan

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.