Pamiętnik księgarza – Shaun Bythell

Tytuł tej książki mówi wszystko. To Pamiętnik księgarza. Księgarza, a nie kręgarza czy kręglarza – podejrzewam, że niektórzy mogą już nie pamiętać, iż na świecie istnieją takie miejsca, w których kupuje i sprzedaje się książki. Jedno z nich znajduje się w niewielkim szkockim miasteczku Wigtown i kilkanaście lat temu przejął je Shaun Bythell. Po latach zaczął prowadzić codzienne notatki dotyczące swojego antykwariatu (bo skupił się na używanych książkach). I to właśnie z jego notatek powstała ta pozycja.

Pamiętnik księgarza składa się tym samym z kilkuset dłuższych i krótszych wpisów opatrzonych kolejnymi datami. Każdej towarzyszy informacja o liczbie klientów i uzyskanym przychodzie, a także liczbie książek zamówionych przez internet i później odnalezionych w antykwariacie (kiedy ma się dziesiątki tysięcy woluminów, łatwo coś zapodziać). Cała reszta notatek to opowieści o tym, co się wydarzyło. Rozmowy z klientami i pracownikami, przygody mieszkającego w księgarni kota Kapitana, wizyty u osób likwidujących swoje biblioteczki, zmagania z Amazonem i AbeBooks będącymi alternatywnymi kanałami sprzedaży.

Książka byłaby nudna, gdyby nie to, że Shaun Bythell pisze ciekawie. W sarkastyczny, ale i niepozbawiony sympatii sposób opisuje swoich współpracowników, a także klientów. Wspomina o wytaniaczach wiecznie niezadowolonych z ceny, dziwolągach szukających niekiedy bardzo abstrakcyjnych pozycji, wreszcie cwaniakach, którzy przychodzą pomacać książeczkę, ale i tak kupują ją później w sieci. Chwilami Shaun wydaje się wręcz gburowaty, ale zachowuje w swych utyskiwaniach swój urok. Przede wszystkim zaś lubi to, co robi.

Mam wrażenie, że Pamiętnik księgarza przypadnie do gustu zwłaszcza tym czytelnikom, którzy kochają książki i być może marzą o własnym antykwariacie. Shaun co prawda nie koloryzuje swojej pracy, ale pokazuje ją w taki sposób, że da się ich zrozumieć. Choć podejrzewam, że umiałby w podobny sposób napisać o niemal każdej pracy. Bo tu bohaterami są ludzie, a nie książki. No i praca, która jest jednocześnie pasją.

Joel

Pamiętnik księgarza
Tytuł oryginału: The Diary of a Bookseller
Autor: Shaun Bythell
Przekład: Dorota Malina
Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.