Acid Rain

Tytuł nie kłamie. Krótkometrażowa animacja Acid Rain to barwna narkotyczna jazda nieomal zakończona tragedią, w mniejszym stopniu ostrzeżenie przed używkami. I nie tylko przed używkami. Bo Acid Rain to również obraz pewnego poszukującego, post-hippisowskiego środowiska, do którego trafia bohaterka. Dziewczyna, która też nie może znaleźć sobie miejsca w życiu.

Wiemy o niej niewiele. Prawdopodobnie uciekła z domu. Z plecakiem na plecach przemierza niewielkie polskie miasto i zatrzymuje się na moście. Zwraca uwagę na chłopaka spacerującego po barierce. Samobójcę? Narkomana? Zwykłego, skorego do ryzyka młodzieniaszka, który chce zaimponować zauważonej na ulicy dziewczynie? Młoda zaprzyjaźnia się z Chudym i wprowadza do jego kampera. Wkrótce stają się nierozłączni…

I korzystają z używek. Chyba właśnie dlatego wizualna forma Acid Rain jest tak oryginalna. Psychodeliczna, odlotowa, wymykająca się standardom, do których przyzwyczaiły nas „normalne” animacje. Kamera wydaje się pływać po przedstawionym świecie, wyłapywać jego brzydotę, ale też barwy. Tęczowe, rozedrgane, toksyczne i halucynacyjne. Początkowo ten styl opowiadania męczy i odrzuca. Z czasem jednak widz przyzwyczaja się do niego i wyrusza na trip razem z bohaterką.

Historia opowiedziana w Acid Rain nie jest skomplikowana, sprawia wrażenie urywanej, nie zawsze logicznej. Pojawia się w niej potrzeba wolności, młodzieńcza beztroska, może nawet uczucie, ale też i zagubienie. Młodzi ludzie szybko dostrzegą tu opowieść miłosną, starsi pewnie skupią się na narkotykach. Tak naprawdę najważniejsze jest doświadczenie. To, w jaki sposób film oddziałuje na widza, zwłaszcza oglądany nocą w ciemnościach pokoju. Jednym będzie to odpowiadać. Inni poczują się zdegustowani. Jak to ze sztuką – często budzi kontrowersje i wymyka się jednoznacznym ocenom…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz krótkie animacje
– Masz za sobą narkotyczne eksperymenty

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz zabawnej kreskówki dla dzieci
– Liczysz na hardcore’y

Michał Zacharzewski

Acid Rain, 2019, reż. Tomasz Popakul

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.