Range 15

Stany Zjednoczone, czasy współczesne. Z samolotu, który rozbił się podczas lądowania, wydostaje się groźny wirus. Wkrótce kolejne miasta zaczynają padać ofiarą osławionej apokalipsy zombie, a żywe trupy panoszą się niemalże wszędzie. Tymczasem pięciu kumpli z wojska budzi się z potężnym kacem w regionalnej izbie wytrzeźwień i nie bardzo wie, co ze sobą zrobić…

Range 15 jest komedią. I to komedią typową dla naszych czasów – brutalną i wulgarną, pełną niesmacznych aluzji seksualnych, rasistowskich żartów i absurdalnych skojarzeń. Teoretycznie więc powinna spodobać się widzom spragnionym „wolnościowego” kina, szukającym odtrutki na poprawne politycznie produkcje serwowane chociażby przez Netflix. W praktyce jednak to film, który należy omijać szerokim łukiem. Do World War Z, Zombie Expressu czy nawet The Rezort bardzo mu daleko.

Wyjaśnienie tego zjawiska kryje się w haśle reklamowym, jakim promowano Range 15. Otóż jest to film nakręcony przez weteranów dla weteranów, sponsorowany przez popularne marki Ranger Up i Article 15. A to przecież oznacza żołnierski humor i taki też sposób myślenia. Twórcom udało się co prawda zatrudnić kilka znanych nazwisk (Sean Astin, Danny Trejo i William Shatner to przecież nie byle kto), ale w tle pojawia się cała masa kolesi niepotrafiących grać. Stąd zombie w Range 15 wyglądają jak kolesie niepotrafiący grać, którzy grają zombie.

Przyznam szczerze, że podoba mi się taka idea wciągnięcia weteranów w kręcenie filmu. Niektórzy z nich podczas służby ponieśli straszliwe rany, potracili kończyny czy dorobili się potężnych blizn. Zachowali jednak dystans do życia, a Range 15 na pewno w tym im pomógł. Z drugiej strony szkoda, że powstał film przerysowany, nie zawsze śmieszny, chwilami boleśnie nieudolny. Typowy niski budżet, tylko z przymrużeniem oka i weteranami w składzie. I chociażby z tego powodu znajdą się ludzie, którym się spodoba.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz absurdalne komedie
– Jesteś wojskowym weteranem

Odpuść sobie, jeśli:
– Lubisz humor na poziomie
– Nie cierpisz filmów o zombiakach

Michał Zacharzewski

Range 15, 2016, reż. Ross Patterson, wyst. Mat Best, Nick Palmisciano, Jarred Taylor, Jack Mandaville, Keith David, Martin Klebba, Tim Kennedy, Mindy Robinson, Jim O’Heir, William Shatner, Sean Astin, Dale Dye, Lindsay Lamb, Ross Patterson, Danny Trejo, Jessie Wiseman, Vincent Vargas, Randy Couture, Richard Riehle

Ocena: 3,5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Range 15

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.