1900: Człowiek legenda

Rok 1900, liniowiec atlantycki Virginian kursujący pomiędzy Europą a Ameryką. Po jednym z rejsów grupka palaczy znajduje na pokładzie niemowlę w pudełku. Żaden z bogatych pasażerów nim się nie zainteresował, dlatego zamiast oddać je władzom portu, mężczyźni przygarniają chłopca i starannie wychowują. Danny Boodman T. D. Lemon 1900 dorasta na pokładzie gigantycznej jednostki. Przez długie lata ukrywa się przed podróżnymi, zwłaszcza tymi z pierwszej klasy. Kiedy jednak ujawnia olbrzymi talent muzyczny, zostaje zatrudniony jako pianista.

Tę historię poznajemy dzięki jego przyjacielowi, trębaczowi, który wiele lat później z biedy próbuje sprzedać swój instrument. Sprzedawca nie jest gotowy odpowiednio za niego zapłacić, ale przyjmuje momentami przerysowaną, wyolbrzymioną historię niezwykłego muzyka, który nigdy się dla świata nie narodził i być może nigdy nie istniał. Historię brawurowo zagraną i niekiedy autentycznie wzruszającą, okraszoną wspaniałą muzyką Ennio Morricone.

Film 1900: Człowiek legenda nakręcił Giuseppe Tornatore, jeden z najwybitniejszych współczesnych włoskich reżyserów. W tej produkcji szczególnie wyraźnie widać, jak wiele łączy go z nieżyjącym już Carlosem Ruizem Zafonem. To nie tylko retrospekcje, nie tylko wpisanie losów niezwykłych ludzi w toczącą się gdzieś w tle historię, nie tylko przesiąkająca opowieści nostalgia, ale również niezwykle kwiecisty, potoczysty styl, pełen cudownych ornamentów. Ten film jest piękny. Nie bez powodu ubiegał się o Złotą Żabę na Cameraimage.

Historia wybitnego pianisty ma charakter anegdoty, magicznej opowieści snutej niegdyś przy ogniskach, a dziś właśnie w powieściach. Niby nie jest prawdziwa, a jednocześnie bardzo chce się w nią wierzyć. W talent głównego bohatera, w jego niezwykły pojedynek fortepianowy, w jazz królujący na pokładzie i starą, zdartą płytę. Być może 1900: Człowiek legenda nie jest najlepszym filmem Tornatore, ale ma wszystko, by zasłużyć na miano klasyka.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz inne filmy Tornatore
– Uwielbiasz wielkie statki pasażerskie
– Cenisz pianistów
– Kochasz Zafona

Odpuść sobie, jeśli:
– Jazz cię odrzuca
– Podobnie rozbuchane opowieści

Michał Zacharzewski

1900: Człowiek legenda, La leggenda del pianista sull’oceano, 1998, reż. Giuseppe Tornatore, wyst. Tim Roth, Pruitt Taylor Vince, Mélanie Thierry, Bill Nunn, Clarence Williams III, Peter Vaughan, Gabriele Lavia, Norman Chancer, Niall O’Brien

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “1900: Człowiek legenda

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.