Ładunek (2009)

Świat się kończy. I skończy się w ciągu najbliższego stulecia. Katastrofa ekologiczna znacznie utrudni dalsze życie na Ziemi i zmusi nas, ludzi, do przeniesienia się w przestrzeń kosmiczną. Wybudowane naprędce stacje orbitalne szybko okażą się zbyt ciasne. Na szczęście podróże międzyplanetarne staną się łatwiejsze, a w odległych układach powstaną zamieszkałe bazy. Stać na życie w nich będzie jedynie najzamożniejszych.

Akcja Ładunku rozpoczyna się w 2267 roku. Doktor Laura Portmann (Anna Katharina Schwabroh) zbiera pieniądze na podróż na idylliczną planetę Rhea, gdzie mieszka już jej siostra. Właśnie dlatego decyduje się wziąć udział w ośmioletniej misji statku transportowego Kassandra, mającego dostarczyć ładunek na niezamieszkałą jak na razie Stację 42. W skład załogi wchodzą jeszcze kapitan Lacroix (Pierre Semmler), Lindbergh (Regula Grauwiller), Yoshida (Yangzom Brauen), Prokoff (Claude-Oliver Rudolph), Vespucci (Michael Finger) i oficer bezpieczeństwa Decker (Martin Rapold).

Większą część trasy załoganci spędzają zahibernowani, nieświadomi upływającego czasu. Budzą się jedynie na trwające niespełna dziewięć miesięcy samotne wachty. Pod koniec swojej, wyjątkowo spokojnej wachty Portmann słyszy tajemnicze odgłosy. Ma też nieustające wrażenie, że jest obserwowana. Kiedy ostatecznie potwierdza, że nie ma omamów, budzi resztę załogi. Wspólnie przedostają się do ładowni, by odkryć szokującą prawdę…

Ładunek to gratka dla miłośników klasycznych produkcji science-fiction, zdezelowanych, blaszanych statków i tajemnic czekających na wyjaśnienie. Dzięki rozsądnemu podejściu do opowiadania fabuła filmu nie pędzi na złamanie karku i nie chodzi w niej wyłącznie o pokaz fajerwerków. Twórcy skupiają się na budowie klimatu odosobnienia oraz przygotowywaniu odpowiednio interesującej zagadki. Dzięki ich wysiłkom Ładunek ogląda się z zainteresowaniem. To ciekawe kino w stylu hitów z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino science-fiction
– Kochasz metalowe, nieprzyjazne statki kosmiczne

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na szybką akcję

Michał Zacharzewski

Ładunek, Cargo, 2009, reż. Ivan Engler, Ralph Etter, wyst. Martin Rapold, Anna Katharina Schwabroh, Michael Finger, Claude-Oliver Rudolph, Yangzom Brauen, Pierre Semmler, Regula Grauwiller, Maria Boettner

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.