Skandynawia halal. Islam w krainie białych nocy – Maciej Czarnecki

Pewnie też słyszeliście opowieści o skandynawskich strefach no-go i dzielnicach, do których nie zapuszcza się policja. O rządach szariatu, armiach samobójców i honorowych zabójstwach. Jak naprawdę wygląda rzeczywistość? Maciej Czarnecki postanowił to sprawdzić – efektem kilku jego podróży jest książka Skandynawia halal. Islam w krainie białych nocy. Obraz społeczności islamskiej w Szwecji, Norwegii i Danii.

Przede wszystkim islam w Skandynawii nie ma jednej twarzy. Wyznają go nie tylko imigranci z Bliskiego Wschodu, ale też uciekinierzy z byłej Jugosławii, z niektórych byłych republik radzieckich, z wielu afrykańskich krajów. I każdy z nich przynosi swoją kulturę i zwyczaje, często inne niż sąsiedzi. Każdy przywozi swój bagaż doświadczeń, oczekiwania i przyzwyczajenia. I każdy styka się z inną rzeczywistością. Jednych Skandynawia przyjmuje z szeroko rozpostartymi ramionami, innym rzuca kłody pod nogi. Sprawia, że ciężko i uczciwie pracują, czują się jak obywatele drugiej kategorii.

Czarnecki nie lukruje. Pokazuje obie strony medalu. Ludzi, którzy działają na rzecz społeczności, którzy kochają swoją nową ojczyznę i pomagają ją budować, a także tych, którzy schodzą na ścieżkę przestępczą bądź – jak niektóre kobiety – borykają się ze swoim środowiskiem. Co ważne, autor daje się wypowiedzieć ludziom, rozmawia z nimi, pokazuje pewne zjawiska. Ucieka od polityki i od uproszczeń, maluje świat w kolorach szarości. Poglądy jego rozmówców skądś się przecież biorą. Zawsze też są dwie strony medalu.

Książkę Skandynawia halal. Islam w krainie białych nocy czyta się szybko. Składa się z kilkudziesięciu felietonów na różne tematy – od Rosengard, „przeklętej” dzielnicy Malmo, która okazuje się zupełnie inna od tej malowanej przez chrześcijańskich publicystów, po kurdyjską drużynę piłkarską rywalizującą w profesjonalnych rozgrywkach ligowych. Przede wszystkim jednak trochę rozjaśnia świat, którego jeszcze dobrze nie znamy. A jestem przekonany, że za kilkanaście lat wyznawcy islamu żyć będą wśród nas. Pracować razem z nami, spotykać się na imprezach czy posyłać dzieci do „naszych” szkół.

Michał Zacharzewski

Skandynawia halal. Islam w krainie białych nocy
Autor: Maciej Czarnecki
Wydawnictwo: Agora

Polub nas na Facebooku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.