Zakazana planeta

Jedna z ciekawszych produkcji science-fiction lat pięćdziesiątych narodziła się w wytwórni MGM i bazowała na sztuce Szekspira. Scenarzyści Zakazanej planety sięgnęli po jego Burzę i umiejętnie ją obudowali nowoczesnymi fatałaszkami. Serca miłośników gatunku podbił robot Robby, który później wystąpił jeszcze w kilku filmach i serialach. Wrażenie robiła też całkowicie elektroniczna muzyka, skomponowana przez małżeństwo Barronów.

Gdzieś w XXIII wieku statek kosmiczny C-57D dociera na planetę Altair IV, by zbadać, jaki los spotkał grupę kolonistów wysłanych tam dwadzieścia lat wcześniej. Zarządzający osadą doktor Morbius (Walter Pidgeon) ostrzega dwójkę pilotów, że nie może im zagwarantować bezpieczeństwa, jednak dowodzący misją komandor Adams (Leslie NielsenNaga broń, Szklanką po łapkach) upiera się przy lądowaniu.

Okazuje się, że większość kolonistów zginęła wkrótce po przylocie na skutek kontaktu z potężną, „planetarną” siłą. Przy życiu pozostali jedynie Morbius i jego córka Altaira (Anne Francis). Z pomocą Robby’ego zdołali się urządzić i obecnie nie planują powrotu na Ziemię. Adams postanawia zostać razem z nimi, przyjrzeć się bliżej owej tajemniczej sile, poczekać na rozkazy ze sztabu. Nie spodziewa się, że na planecie żyje pewna niewidzialna istota, która będzie się starała… Ale tego już nie zdradzę.

Nawet dziś Zakazana planeta imponuje dobrymi jak na lata pięćdziesiąte efektami specjalnymi oraz samą wizją przyszłości. Wrażenie robi również rozmach produkcji: twórcy stworzyli realnej wielkości makietę statku kosmicznego oraz zaprojektowali robota nazwanego wówczas „najdroższą zabawką w historii kina”. Dla pokolenia lat pięćdziesiątych film stał się wręcz kultowy i jako taki należy go oglądać. Szkoda, że przygotowywany przez Camerona remake ostatecznie nie doszedł do skutku…

Zobacz, jeśli:
– Kochasz stare filmy science-fiction
– Lubisz produkcje, które potrafią zaskoczyć
– Nie wiesz, skąd Lucas wziął napisy lecące w głąb ekranu
– Kręci cię styl retro
– Jesteś fanem Leslie Nielsena

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz szybkiego tempa i dobrych efektów

Michał Zacharzewski

Zakazana planeta, Forbidden Planet, 1956, reż. Fred M. Wilcox, wyst. Leslie Nielsen, Walter Pidgeon, Anne Francis, Warren Stevens, Jack Kelly, Earl Holliman, George Wallace, James Drury

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

2 uwagi do wpisu “Zakazana planeta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.