Kobiety za kierownicą TIRów w Rosji

Uchwalone w 1974 roku rosyjskie prawo nie zna litości. Kobiety mogą prowadzić pojazdy do 2,4 tony na trasach nie dłuższych niż jeden dzień. Wielkie ciężarówki siłą rzeczy nie wchodzą w grę i państwo argumentuje to troską o płeć piękną, jej kondycję i zdrowie. A jednak po kraju jeździ TIR-ami co najmniej trzydzieści kobiet. Niektóre, jak chociażby Julia, są gwiazdami YouTube’a. Teraz również dokumentu Kobiety za kierownicą TIRów w Rosji.

Julia Lasarewa pracuje tak od lat. Podróżuje z chartem o imieniu Chips i zna już właściwie prawie każde miasto w Rosji. Choć jest znana w społeczności kierowców ciężarówek, to wciąż budzi na parkingach sensację. Niektórzy biorą ją za prostytutkę i nie mogą uwierzyć, że radzi sobie z tak wielkimi pojazdami. Julia nie ukrywa, że lubi samotność, a także niezależność, jaką daje ta praca. Ważne są też zarobki: kierowcy mają niezłą jak na rosyjskie warunki stawkę godzinową. I to niezależnie od płci.

Coś wie o tym Nastja, która zarabia o wiele lepiej od swojego męża. Kobieta ma 34 lata i mieszka w Sankt Petersburgu. Właśnie wstaje wcześnie rano, żeby przygotować małą do przedszkola. Tego dnia w trasę. Zniknie z domu na cztery dni. W tym czasie dzieckiem będzie opiekował się jej małżonek. Nastja zawsze marzyła o kierowaniu TIR-ami. Kochała ogromne pojazdy i tę swobodę, jaką ma kierowca. Możliwość połykania kolejnych kilometrów, odwiedzania odległych miast, sprawia jej frajdę. Policja? Właściwie się jej nie spotyka. Tachografy? Każdy je ignoruje. Stąd i płeć nie ma tak naprawdę znaczenia.

Dokument Anny Sadovnikovej Kobiety za kierownicą TIRów w Rosji – dostępny za darmo na Arte.tv – pokazuje kobiety wykonujące nietypowy zawód w nietypowym kraju. Skupia się na pracy, ale nie zapomina o życiu rodzinnym via telefon, problemie Krymu czy społecznych i ekonomicznych skutkach tego typu pracy. Temat porusza ciekawy i jak najbardziej na czasie – rosyjski rząd już myśli o zmianie przepisów.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się Rosją
– Kochasz wielkie ciężarówki
– Walczysz o prawa kobiet

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz niemieckiego dubbingu

Michał Zacharzewski

Kobiety za kierownicą TIRów w Rosji, Russlands Truckerinnen: Überleben in einer Männerwelt, 2020, reż. Anna Sadovnikova

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.