Dobre wiadomości

Bohaterem dokumentu Dobre wiadomości wyświetlanego w ramach festiwalu Watch Docs jest Petr Černý, twórca nieistniejącego już czeskiego prawicowego serwisu informacyjnego. To kanał YouTube o charakterze antyislamskim, antyunijnym i antyimigranckim, na którym mężczyzna ostrzegał przed nadchodzącą zagładą rasy białej. Uważał się wręcz za żołnierza w toczącej się na świecie wojnie informacyjnej.

Trzy razy w tygodniu Petr Černý nadawał wiadomości bazujące na rosyjskiej propagandzie, fake newsach i odpowiednio zmanipulowanych informacjach czerpanych z zagranicznych serwisów. Robił to za darmo, w ramach hobby. Nie miał ambicji politycznych, po prostu dzielił się z widzami swoimi przemyśleniami oraz wyszperanymi w sieci ciekawostkami. Miał swoich odbiorców, a nawet wiernych fanów. Każdy jego materiał oglądało co najmniej kilkanaście tysięcy widzów. Sporo jak na Czechy.

Kim był i w sumie jest, bo choć wycofał się ze swojej działalności, to wciąż żyje i ma się dobrze? Bardzo sympatycznym starszym człowiekiem! Dobre wiadomości to dokument partycypacyjny. Autor filmu,  Ondřej Šálek, nie maluje portretu swojego bohatera ani nie stara się analizować jego poglądów. Po prostu jest na miejscu, w jego domu, podgląda go przy pracy i podczas spotkań ze znajomymi. Nie ośmiesza, nie krytykuje, nie chwali, nie lansuje. Po prostu pokazuje człowieka.

Černý działa, bo czuł się zapomniany przez państwo, zepchnięty na bok, a liberalny rząd nie miał mu nic do zaoferowania. Głosi poglądy prawicowe, a jednocześnie wychwala niektóre rozwiązania znane z ZSRR. W wielu swoich twierdzeniach jest zaskakująco naiwny (choćby w tych dotyczących leku na ebolę), szokuje również, kiedy opowiada o swojej kosmicznej podróży. Jednocześnie jest osobą ciepłą i niepozbawioną humoru. Scena, w której – po zakończonej robocie – ściska dłoń swojego współpracownika niczym Pat i Mat z Sąsiadów, autentycznie bawi.

Takich ludzi jak Černý nie brakuje i w Polsce. Brakuje natomiast uczciwego spojrzenia dla nich. Jedni takich jak on wielbią i bezkrytycznie wierzą w każde ich słowo. Inni nimi gardzą bądź ich wyśmiewają. Dobre wiadomości pozwalają spojrzeć na nich w sposób nieco bardziej bezstronny. Dostrzec w nich człowieka z jego problemami, marzeniami, poglądami. Nie trzeba się przecież z nimi zgadzać!

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się Czechami
– Masz podobne poglądy do Černego (lub wręcz przeciwnie)

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz już dość tematyki antyemigranckiej

Michał Zacharzewski

Dobre wiadomości, Good News, Dobré zprávy, 2019, reż. Ondřej Šálek

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.