Przypis

Na pierwszy rzut oka problem może wydawać się sztuczny. Taki, z którym bogobojny Żyd poszedłby pewnie do rabbiego. W rzeczywistości Przypis – izraelski kandydat do nagrody Oscara za rok 2011 – porusza więcej kwestii. Choćby szczęścia w pracy zawodowej. Docenienia. Przecenienia i niedocenienia. Poświęcenia i uczciwości. Dobrych intencji, którymi piekło bywa brukowane, ale bez których świat pewnie byłby znacznie smutniejszym miejscem.

Eliezer Scholnik to ojciec, a Uriel to jego syn. Obaj są naukowcami i zajmują się badaniem Talmudu. Młodszy pisze na ten temat popularnonaukowe książki, starszy przez blisko 20 lat skrupulatnie studiował stare teksty, wynajdując drobne różnice pomiędzy wersją aktualną a jednym ze starych tłumaczeń, które nie zachowało się do naszych czasów. A przynajmniej tak się mu wydawało, bo po owych 20 latach ktoś ową wersję odnalazł, znacznie ograniczając sens jego pracy…

Nie to jest jednak najważniejsze. Otóż Eliezer mimo wieloletniej benedyktyńskiej pracy nigdy nie zdobył wymarzonej Nagrody Izraela. Od lat jest tym sfrustrowany i rozczarowany, a w samej komisji narobił sobie wrogów. Pewnego dnia dostaje jednak informację, że tym razem wyróżnienie otrzymał. Ba, gratulacje składa mu telefonicznie sama minister edukacji! Uszczęśliwiony rozpoczyna więc świętowanie. Tymczasem Uriel zostaje wezwany do ministerstwa, gdzie się dowiaduje, że doszło do pomyłki. Wyróżnienie powinien otrzymać on, a nie jego ojciec. I trzeba to jakoś odkręcić…

Banalna z pozoru sprawa urasta do rangi ogromnego problemu. To dlatego historia trzyma w napięciu i zaskakuje, także lekkością opowiadania. Zabawne dialogi mają niekiedy swój ciężar, a jednak nie dołują. Raczej wywołują uśmiech na twarzy i jednocześnie zmuszają do myślenia. Co ja bym zrobił w takiej sytuacji? Jak należałoby się zachować? Czy warto kombinować? Co by było, gdyby zrobiło się inaczej? Jestem pewny, że każdy nieraz zadaje sobie podobne pytania. Dzięki Przypisowi będzie miał okazję zadać je sobie po raz kolejny.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz rozważania
– Interesujesz się kinem izraelskim

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz świata naukowego
– Nie masz szacunku dla profesorów

Michał Zacharzewski

Przypis, Footnote, Hearat Shulayim, 2011, reż. Joseph Cedar, wyst. Lior Ashkenazi, Alma Zack, Shlomo Bar-Aba, Albert Iluz, Aliza Rosen, Micah Lewensohn

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.