Sylvia Rafael. Agentka Mossadu

Niespodzianka: Daniel Craig w Monachium grał kobietę. Właśnie Sylvię Rafael, jedną z najlepszych agentek w historii izraelskiego wywiadu. Dziewczynę, która nie była nawet Żydówką. Co prawda jej ojciec był wyznania mojżeszowego, ale matka uważała się za chrześcijankę i w takim właśnie duchu wychowała córkę. Sylvia rodziła się w Kapsztadzie jeszcze przed drugą wojną światową. Uchodziła za zwyczajną, choć nie pozbawioną uroku nastolatkę. Jednak na co dzień stykała się z antysemityzmem, nie potrafiła też zapomnieć o holocauście. Dlatego jako 26-letnia kobieta wyjechała do Izraela i zamieszkała w kibucu. Chciała nauczać.

Po pewnym czasie została zrekrutowana przez Mossad i wzięła udział w kilku najważniejszych akcjach tej organizacji. Pomagała likwidować wrogów swojej nowej ojczyzny w Paryżu, a także opiekowała się dziećmi króla Jordanii. Tropiła wreszcie członków organizacji Czarny Wrzesień, odpowiedzialnej za zamach terrorystyczny podczas olimpiady w Monachium. Karierę zakończyła w 1973 roku, kiedy kierowany przez nią oddział na oczach ciężarnej żony zamordował w Lillehammer kelnera marokańskiego pochodzenia (brata jednego z muzyków The Gipsy Kings). Mężczyznę pomylono go z zupełnie innym człowiekiem!

Sfinansowany przez RPA dokument Sylvia Rafael. Agentka Mossadu przygląda się jej karierze, ale nie zasypuje widzów nadmiarem informacji. Żyjący brat Sylvii pokazuje widzom jej rodzinny dom, a także zdjęcia z dzieciństwa. Jej były kochanek wspomina czasy paryskie, inni współpracownicy wprowadzają w szczegóły wybranych akcji. A przede wszystkim nie mogą się jej nachwalić. Przedstawiają ją jako czarującą i niezależną kobietę, która z jednej strony bardzo zręcznie manipulowała ludźmi i potrafiła mordować z zimną krwią, a z drugiej dla przyjaciół była niezwykle serdeczna i ciepła.

Dokument Sylvia Rafael. Agentka Mossadu nie podejmuje się oceny działalności Sylvii. To znaczy pokazuje ją jako doskonałą i skuteczną agentkę. Osobę, która miała bardzo interesujący życiorys i zasłużyła być może nawet na film fabularny. Oceny działań Mossadu tu jednak nie ma. Tymczasem te były niejednoznaczne. Z jednej strony eliminowano terrorystów, z drugiej często robiono to w sposób, którego nie powstydziliby się… terroryści właśnie. Podejrzewam jednak, że to temat na zupełnie inny film.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty o szpiegach
– Interesuje cię Mossad

Odpuść sobie, jeśli:
– Uważasz Mossad za organizację terrorystyczną
– Oczekujesz dużej ilości faktów, a mniej opinii

Michał Zacharzewski

Sylvia Rafael. Agentka Mossadu, Sylvia. Tracing Blood, 2016, reż. Saxon Logan

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.