Bare

To jeden z tych cenionych w Sundance filmów, które bardzo usiłują nam coś powiedzieć, ale w rezultacie nie mówią nic. To znaczy opowiadają pozornie zwyczajna historię, która jest jednak momentami bardzo dziwaczna, pełna onirycznych scen i banalnych dialogów. Czasami trudno zrozumieć jej bohaterów, a ściślej ich postawy i kolejnych decyzji. Tak jest chociażby z Bare, dramatem obyczajowym w reżyserii Brazylijki Natalii Leite.

Sarah (Dianna Agron) mieszka w niewielkim, półpustynnym miasteczku gdzieś w Nevadzie. Mieszka z rodzicami, ma chłopaka (Chris Zylka), którego nie kocha, a także znienawidzoną pracę w markecie. Siłą rzeczy jest wiecznie naburmuszona i niezadowolona, jak gdyby cały świat chciał ją skrzywdzić. W końcu rzuca robotę, kłóci się z rodziną i… No właśnie, nie ma żadnego pomysłu, co zrobić dalej. Może dlatego zaprzyjaźnia się z nieznajomą dziewczyną (Paz de la Huerta), wyraźnie naćpaną i nie do końca ogarniętą, z trudem cedzącą słowa.

Jednak to właśnie Pepper zabiera ją do pobliskiego Reno na hazardowe szaleństwa, to właśnie Pepper okrada dla niej faceta, częstuje ją pejotlem, a nawet kocha się z nią w świetle samochodowych reflektorów. Potem okazuje się, że Pepper handluje narkotykami w klubie go-go i ma w związku z tym problemy finansowe. Sarah odwiedza ją tam i postanawia, że będzie tańczyć na rurze. A raczej obok rury, bo na rurze jeszcze nie umie.

Bełkot, prawda? Ano bełkot. Czasami neonowy, innym razem surowy, czasami też senny (jak scena, w której po nagiej bohaterce pełza wąż, co oczywiście ma bogatą symbolikę). Bare miało być przygnębiającym portretem mieszkańców małych miasteczek, ludzi pozbawionych złudzeń i pracujących w barach czy sklepach. Ubrano go jednak w surrealistyczne fatałaszki, dodano nieco tajemniczą atmosferę, lesbijski związek oraz kilka nieciekawych postaci. Ten film powinien nazywać się Bore – „nuda”. Natalio, za płytko!

Zobacz, jeśli:
– Chcesz popatrzeć na Diannę Argon
– Lubisz oniryczne dramaty z Sundance

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na głębokie, interesujące postacie
– W filmach szukasz głównie nagich ciał

Michał Zacharzewski

Bare, 2015, reż. Natalia Leite, wyst. Dianna Agron, Paz de la Huerta, Chris Zylka, Lora Martinez-Cunningham, Louisa Krause

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.