Chrobry

Walery Przyborowski to polski pisarz i historyk, uczestnik powstania styczniowego. Już sam ten fakt świadczy, że żył naprawdę bardzo dawno temu i dla współczesnej młodzieży może być niezrozumiały. Tymczasem jeszcze po drugiej wojnie światowej jego najbardziej znane powieści – Szwedzi w Warszawie i Lelum-Polelum – cieszyły się sporym zainteresowaniem. Były chętnie wznawiane i czytane. Dziś kurzą się jedynie w bibliotekach.

Chrobry należy do mniej znanych powieści Przyborowskiego i przenosi czytelników w czasy początków państwa polskiego. Niestety, nawet dziś XI wiek nie jest zbyt dobrze znany historykom, a co dopiero w 1889 roku, kiedy książka ukazała się na rynku. W efekcie zarówno jej fabuła, jak i stylizacja czy opisane zwyczaje opierają się głównie na domysłach. Faktom towarzyszą detale zmyślone przez autora bądź stworzone w celu zbudowania klimatu. Tego na szczęście Chrobremu nie brakuje, choć czuć, że to fikcja dosztukowana do wątłych historycznych danych.

Akcja powieści rozpoczyna się z chwilą przybycia do Gniezna cesarza Ottona III. Chrobry już wtedy dysponował sporym wojskiem i znaczącą pozycją w regionie. Właśnie z tych powodów otrzymał zgodę na koronację. Problem w tym, że odpowiedni akt musiał wydać również papież. Dla polskiego władcy oznaczało to konieczność rozpoczęcia starań stricte politycznych. I właśnie polityce – pełnej układów, pozornej ogłady, ale i brutalności – poświęcona jest ta książka.

Nie czyta się jej łatwo, gdyż sposób konstruowania fabuły jest dość archaiczny, brakuje też akcji, do której przyzwyczajeni są współcześni czytelnicy. Fabułą jest rwana i często przeskakuje z miejsca na miejsce, z roku w rok. Z drugiej strony Chrobry to ciekawy obraz dawnych czasów, siermiężnych i prostych, okrutnych i pełnych paradoksów. Choć przecież i dziś idzie się na wojnę z Bogiem na ustach.

Joel

Chrobry, Walery Przyborowski

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.