Szewc z Lichtenrade

Andrzej Pilipiuk to przede wszystkim autor przezabawnych przygód  Jakuba Wędrowycza, degenerata, bimbrownika i egzorcysty ze Starego Majdanu koło Wojsławic. Pisze jednak dużo – na koncie ma serię o kuzynkach Kruszewskich, grupie podróżników w czasie, wreszcie blisko dwadzieścia tomów o przygodach Pana Samochodzika. Do tego dochodzą tomiki opowiadań, a wśród nich właśnie Szewc z Lichtenrade.

Zbiór zawiera dziesięć opowiadań, w tym historie z życia znanych już miłośnikom Pilipiuka bohaterów – antykwariusza Roberta Storma (szukającego tu narzędzi szewskich skradzionych przez tajemniczego hitlerowca w czasie wojny), archeologa Tomasza Olszakowskiego (badającego starą świątynię i zmuszonego walczyć z władzami miejskimi planującymi w tym miejscu inwestycję) oraz doktora Skórzewskiego (walczący na wsi z dziwnymi lokalnymi gusłami). Obok nich pojawiają się całkiem nowe postacie, z których niektóre być może jeszcze powrócą. Są na tyle ciekawe, że autorowi może być żal wyrzucić je na dobre do śmietnika.

Opowiadania mają bardzo różny charakter. Niektóre – choć oczywiście poruszające się w świecie zmyślonych faktów i fantastycznych wydarzeń – mają poważniejszy charakter, inne zaś są znacznie lżejsze. Takie jak historia Adolfa Hitlera, który w alternatywnej rzeczywistości Niemiec kontrolowanych przez Żydów klepie biedę i razem z morfinistą Hermanem próbuje znaleźć pieniądze na skromny czynsz. Skórzewski powraca również w drugim opowiadaniu, w którym wybiera się na Wyspę Niedźwiedzią w celu zbadania aktywności wrogich wojsk z niejasnych powodów interesujących się rzadko spotykaną gęsią Filaretowa.

Trudno nazwać teksty Pilipiuka ambitnymi czy znakomicie napisanymi. To po prostu lekkie, przyjemne czytadła ze sporą dawką humoru i zaskakującymi zwrotami akcji. Człowiek siada, sięga po Szewca z Lichtenrade, i po prostu przyjemnie spędza czas. Kto zna twórczość Pilipiuka, niczym nie będzie zaskoczony. Kto nie zna, niech sięgnie jednak po Kroniki Jakuba Wędrowycza. To najciekawsza i najbardziej charakterystyczna dla jego twórczości pozycja.

Joel

Szewc z Lichtenrade, Andrzej Pilipiuk, Fabryka Słów

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.