All Things Must Pass: The Rise and Fall of Tower Records

Kojarzycie syna Toma Hanksa? Colin też jest aktorem. Zagrał między innymi w serialowym Fargo, w komedii Nic osobliwszego nad miłość czy Kwaśnych pomarańczach. Gwiazdą na miarę swojego ojca nie został, ale potwierdził, że ma talent. Dwa lata temu nakręcił film dokumentalny All Things Must Pass: The Rise and Fall of Tower Records, nostalgiczny opis świata muzyki, który odchodzi już w przeszłość. Postęp technologiczny wymusza bowiem nieodwracalne zmiany…

W 1960 roku niejaki Russell Solomon otworzył w Sacramento niewielki sklep z płytami winylowymi. Po kilku latach uruchomił kolejną placówkę, a potem następne. W latach siedemdziesiątych sieć działała już na tyle prężnie, by pozwolić jej właścicielowi na podbój Japonii. I co najważniejsze, cieszyła się szacunkiem klientów. Ludzie wiedzieli, że wkraczając do Tower Records odwiedzają prawdziwą świątynie muzyki. Że natrafią tam na znakomite płyty i kompetentnych sprzedawców, że poznają dzięki nim nowe, fajne zespoły i spotkają się z gwiazdami. Dlatego chętnie kupowali winyle, kasety magnetofonowe, a później płyty CD. Przesiadywali tam całymi dniami…

W 1999 roku sieć była warta około miliarda dolarów. Pięć lat później szykowała się już do bankructwa. W tak krótkim czasie na rynku zaszły gigantyczne zmiany. Ludzie przestali kupować płyty. Przerzucili się na muzykę z sieci. Nie potrzebowali już takiego miejsca jak sklepy Tower Records. Wraz z zamykaniem się kolejnych placówek w przeszłość odchodził pewien styl życia. Dave Grohl, niegdyś sprzedawca w tej sieci, a dziś znany muzyk, wspomina, że nie czuł się tam jak w pracy, lecz jak na niekończącej się imprezie. „Wydałem w Tower Records więcej kasy niż jakikolwiek człowiek na świecie”, wspomina z kolei Elton John.

All Things Must Pass: The Rise and Fall of Tower Records to dokument nostalgiczny, laurka poświęcona miejscu, które dla pewnego pokolenia Amerykanów było czymś szalenie ważnym. Młody Hanks opowiada nie tylko historię sieci, ale i ludzi z nią związanych, kultury, która się wokół niej wytworzyła. Oczywiście pokazuje również błędy popełnione przez zarząd, zwłaszcza te, które doprowadziły do bankructwa. Świat się zmienia. Idzie do przodu. Muzykę konsumuje się dziś zupełnie inaczej niż kiedyś. Czy lepiej, czy gorzej – czas pokaże. Jedno jest pewne. Wielkie sklepy dla pasjonatów należą już do przeszłości.

Wojciech Kąkol

All Things Must Pass: The Rise and Fall of Tower Records, USA 2015, reż. Colin Hanks

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.