Konspiratorzy

zdalaTo tylko gra. Gra pozorów, gra wywiadów, gra uczuć. Kto jest kim? Jakie ma plany? Dlaczego robi to, co robi? Kiedy udaje, a kiedy pozwala sobie na szczerość aż do bólu? A może szczerość nie istnieje już w świecie interesów, wpływów, korporacji?

Ayamei była na Placu Niebiańskiego Spokoju. Przemawiała do studentów, doradzała im, walczyła u ich boku. Po masakrze uciekła z kraju. Odnalazła się w Paryżu, gdzie otrzymała status uchodźcy. Żyje skromnie, samotnie, w samym sercu Paryża. Uczy Chińskiego i bez przekonania działa w Stowarzyszeniu Przyjaciół Demokracji w Chinach.

Jonathan, przystojny Amerykanin, wprowadza się nieopodal. To dobrze usytuowany, inteligentny mężczyzna w kwiecie wieku. Dobrze zarabia, ma świetny gust i… no właśnie, kim tak naprawdę jest? I kim stanie się dla niego Ayamei? Przyjaciółką? Kochanką? Partnerem w szpiegowskiej rozgrywce? A może śmiertelnym wrogiem?

Powieść Shan Sa Konspiratorzy (kontynuacja, nie-kontynuacja Bramy niebiańskiego spokoju) czyta się lekko, miło i przyjemnie. Autorka pisze prostymi zdaniami, celnie opisując rzeczywistość. Świetnie czuje rytm opowiadania, rytm języka. Nie bawi się przy tym w wiernie odtwarzanie rzeczywistości. Rozmowy, które toczą ze sobą bohaterowie, mają w sobie coś z poezji.

Sama powieść łączy zaś w sobie elementy historii szpiegowskiej, romansu, erotycznego czytadła oraz filozoficznej przypowieści połączonej z książką historyczną. Sporo tego. Ale ku mojemu zaskoczeniu jest to miks całkiem przyzwoity. Jak dobry koktajl w nocnym klubie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.