Suma wszystkich strachów

Suma wszystkich strachów to czwarta produkcja o Jacku Ryanie. Rolę tę – po Alecu Baldwinie i Harrisonie Fordzie – przejął Ben Affleck, aktor odpowiednio młody i tym samym lepiej pasujący do obrazu agenta przedstawionego w książce. Widzom ta zmiana nie do końca się spodobała, ale nie doprowadziła do porażki filmu. To był spory sukces finansowy.

W 1973 roku podczas wojny Yom Kippur na wzgórzach Golan rozbija się izraelski samolot przewożący bombę atomową. Trzydzieści lat później odnajduje ją syryjski handlarz złomem i sprzedaje handlarzowi bronią, Olsenowi (Colm Feore), który z kolei przekazuje ją austriackiemu miliarderowi neonaziście nazwiskiem Dressler (Alan Bates). Planuje on doprowadzić do wybuchu wojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją i w ten sposób poprawić pozycję Europy.

Tymczasem Jack Ryan (Ben Affleck) podczas wizyty w Moskwie zauważa brak trzech naukowców. Trop prowadzi na Ukrainę, gdzie – jak się obawia – powstaje nowa bomba. Rozpoczyna śledztwo, które szybko staje się tematem przewodnim Sumy wszystkich strachów. Bo ten film wykorzystuje strach przed wybuchem wojny atomowej do zbudowania napięcia i robi to całkiem skutecznie. Dobre, choć nierówne tempo i zawiła intryga pozwalają śledzić akcje z zainteresowaniem.

Jako thriller polityczny obraz działa, choć bez wątpienia pozwala sobie na liczne uproszczenia i naiwności typowe dla blockbusterów. Obecni na drugim planie Morgan Freeman, James Cromwell i Liev Schreiber spisują się doskonale. Szkoda więc, że nie pociągnięto tematu. Kolejny film o Ryanie powstał po latach, po czym serię porzucono na rzecz serialu streamingowego.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy o Ryanie
– Cenisz thrillery polityczne
– Ciekawi cię, jak Affleck poradził sobie z rolą

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz dość blockbusterów
– Irytuje cię portretowanie USA jako „imperium dobra”

Michał Zacharzewski

Suma wszystkich strachów, The Sum of All Fears, 2002, reż. Phil Alden Robinson, wyst. Ben Affleck, Morgan Freeman, James Cromwell, Liev Schreiber, Bridget Moynahan, Alan Bates, Ciaran Hinds, Philip Baker Hall, Ron Rifkin, Bruce McGill, Colm Feore, Josef Sommer, Ken Jenkins, Jamie Harrold, John Beasley, Jason Antoon, Michael Byrne, Richard Marner, Aleksandr Belyavskiy, Stefan Kalipha, Mariusz Sibiga, Lev Prygunov, Philip Akin, Sven-Ole Thorsen, France Arbour

Ocena: 7/10

Polub nas na FacebookuTikToku, BlueSky i Instagramie.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.