
Dziewczyna w różowej sukience to komedia romantyczna dla nastolatków, która w połowie lat 80. cieszyła się ogromnym zainteresowaniem widzów. Trochę się od tego czasu zestarzała, zarówno postacie i ich zachowania, jak i stroje nie trafią do współczesnych młodych ludzi. Starsi wrócą do tej produkcji z przyjemnością – choćby ze względów sentymentalnych.
Historia opowiedziana w Dziewczynie w różowej sukience jest w gruncie rzeczy sztampowa i nie wyróżnia tej produkcji spośród tysięcy młodzieżowych komedii romantycznych. Główna bohaterka, Andie (Molly Ringwald), mieszka z ojcem (Harry Dean Stanton) na przedmieściach Chicago. Kumpluje się z Duckim (Jon Cryer), który ewidentnie jest w niej zakochany, ale boi się to głośno powiedzieć. Towarzyszy jej jednak na każdym kroku.
W filmie pojawia się problem bully’ingu, czyli prześladowania jednych uczniów przez drugich. Nie mniej istotna jest również fascynacja Andie nowym chłopakiem, który pojawia się w szkole. Dziś trzeba też docenić Dziewczynę w różowej sukience za niesamowity klimat lat 80. Te szalone fryzury i kolorowe stroje, te sposoby rozmawiania czy bawienia się… No i piosenki takich artystów jak INXS, OMD, New Order, Suzanne Vega, The Rave-Ups czy choćby Barry’ego Manilowa.
Ciekawym pomysłem było zatrudnienie Jamesa Spadera do roli bogatego i snobistycznego Steffa. Celowo zdecydowano się na aktora starszego niż kreowana przez niego postać, by już w ten sposób budził niepokój u młodych widzów. Świetnie sprawdza się też Annie Potts w roli kumpeli bohaterów, dziewczyny, która regularnie zmienia stylizacje, by ostatecznie zdecydować się na klasyczną (i w pewnym sensie najbardziej dla niej odważną). Takie właśnie drobne detale sprawiają, że Dziewczyna w różowej sukience wyróżnia się na tle podobnych produkcji… I zasługuje na miano klasyka.
Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare komedie
– Kochasz filmy o uczniach liceów
Odpuść sobie, jeśli:
– Lata 80. to dla ciebie park jurajski
– Nie lubisz filmów na bazie scenariuszy Johna Hughesa
Michał Zacharzewski
Dziewczyna w różowej sukience, Pretty in Pink, 1986, reż. Howard Deutch, wyst. Molly Ringwald, Harry Dean Stanton, Jim Haynie, Jon Cryer, James Spader, Annie Potts, Andrew McCarthy, Alexa Kenin, Kate Vernon, Kristy Swanson, Gina Gershon, Dweezil Zappa, Andrew Dice Clay
Ocena: 6/10
Polub nas na Facebooku, TikToku, BlueSky i Instagramie.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.