Pani Basia

Mówi się, że starość to parszywy pies. Coś w tym jest. Krótki metraż Pawła Deląga, zatytułowany Pani Basia, świetnie o tym przypomina. Nie podnosi jednak na duchu. Raczej uświadamia, że powinniśmy się spieszyć. Przede wszystkim z życiem.

Pani Basia (Elżbieta JarosikNa twoim miejscu), była nauczycielka, ma już swoje lata. Mieszka sama w dużym i pustym krakowskim mieszkaniu, czyta książki, ogląda telewizję, czasem pokasłuje. Całe życie spędziła w mieście, wdychała smog na każdym kroku. Teraz ma problem z płucami. Oddycha się jej coraz ciężej. Wkrótce ma pójść do lekarza, usłyszeć diagnozę, której trochę się boi. Nie chce jednak robić wokół siebie zamieszania. Nie chce martwić syna.

Temat jest prawdziwy. Zanieczyszczone powietrze skraca życie średnio od 14 miesięcy w rejonie Suwałk aż do 43 miesięcy właśnie w Krakowie. I niby walczy się ze smogiem, ale jakoś bezskutecznie. Niemal wszystkie próby wypowiedzenia wojny tej bestii traktowane są przez internetowych trolli z szyderczym śmiechem. Zwykli obywatele nie są lepsi, najczęściej wzruszają ramionami. To dlatego ludzie tacy jak pani Basia mają powody, by się bać wizyty u lekarza.

Szkoda więc, że film chwilami wydaje się dość sztuczny. Te plakaty antysmogowe na przystanku, przewijająca się przez kadr demonstracja, zachowanie lekarzy – wszystko to wyrywa nas z ekranowej magii i odciąga od historii, która przede wszystkim powinna być wiarygodna. Realna tak jak problem, który przecież jest realny. Pani Basia okazuje się więc projektem ważnym, ale nieidealnym. Moim zdaniem godnym zobaczenia. Toż to niespełna pół godziny!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy o starszych ludziach
– Mieszkasz w smogu

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz ochotę na coś wesołego
– Nie cierpisz samotności na ekranie

Michał Zacharzewski

Pani Basia, 2021, reż. Paweł Deląg, wyst. Elżbieta Jarosik, Anna Jarosik-Trawińska, Bartosz Węglarczyk, Kacper Orzechowski, Natalia Cicha, Paweł Deląg, Tadeusz Huk, Krzysztof Jędrysek, Marcin Sianko, Jagoda Pietruszkówna, Alina Kamińska

Ocena: 5/10

Polub nas na FacebookuTikToku i Instagramie.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.