Pokój syna

Pokój syna, zwycięzca festiwalu w Cannes z 2001 roku, to typowy europejski snuj. Film ciężki, ponury, męczący, wgryzający się w psychikę bohaterów do tego stopnia, że zwyczajnie przestajemy ich lubić. Ale w takich filmach nie chodzi o to, by kogoś polubić. Bardziej by zrozumieć. Odczuć emocje. Może nawet współczuć.

Terapeuta Giovani dowiaduje się o problemach swojego siedemnastoletniego syna, który zostaje oskarżony w szkole o zniszczenie cennej skamieniałości. Chłopak upiera się, że jest niewinny, choć wieczorem przyznaje się matce, że amonit ukradł wraz z kumplem dla żartu i że zamierzali go zwrócić, tyle że przypadkowo go uszkodzili. Giovani chce porozmawiać z juniorem i umawia się z nim na jogging. W ostatniej chwili zmuszony jest odwołać wspólne bieganie i pojechać do pacjenta.

A chłopak postanawia wybrać się z kumplem nad morze i w efekcie tonie. Stąd Pokój syna opowiada o rodzinie pogrążonej w żałobie, o próbie pogodzenia się z odejściem dziecka, o kryzysie rodziny, ale też o tym, czy rzeczywiście dobrze znamy się w jej ramach. Bo okazuje się, że zmarły miał swoje tajemnice. Że nie zawsze o wszystkim mówił bliskim. Dlaczego? Czyżby niewłaściwie wywiązywali się ze swojej funkcji?

Pokój syna to film nieśpieszny, chwilami wręcz kontemplacyjny. Obraz szukający prozy życia w nie zawsze pięknych kadrach i zwykłych, nieco chaotycznych wnętrzach. Widzowie empatyczni na pewno poczują emocje, którymi ta produkcja aż tętni. Ale nie wszystkim one się udzielą. Niektórych skutecznie ona uśpi…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz europejskie dramaty
– Ciekawią cię filmy o żałobie
– Cenisz zwycięzców Cannes

Odpuść sobie, jeśli:
– Szukasz filmu lekkiego

Michał Zacharzewski

Pokój syna, La stanza del figlio, 2001, reż. Nanni Moretti, wyst. Nanni Moretti, Laura Morante, Stefano Accorsi, Jasmine Trinca, Noam Morgensztern, Giuseppe Sanfelice, Roberto Nobile, Antonio Petrocelli, Sofia Vigliar, Renato Scarpa, Silvio Orlando, Luisa De Santis, Claudia Della Seta, Stefano Abbati

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Pokój syna

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.