Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę – Michał R. Wiśniewski

Mam to szczęście, że jestem człowiekiem starym i pamiętam początki internetu. Stąd książka Michała R. Wiśniewskiego, zatytułowana Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę, okazała się dla mnie sentymentalną podróżą w przeszłość.

Autor zaczyna swoją opowieść od pamiętnego programu, podczas którego Sinead O’Connor podarła zdjęcie papieża i zachęcała do walki z prawdziwym wrogiem. U nas, w Polsce, niewiele osób zrozumiało ten gest. Jan Paweł II był jeszcze nieskalaną ikoną, a informacjom o geście irlandzkiej piosenkarki brakowało jakiegokolwiek kontekstu. Ludzie znali ją głównie z jednego przeboju. Dopiero po latach, dzięki internetowi, mogli dowiedzieć, co stało za jej szokującym wystąpieniem.

Było to wydarzenie pokoleniowe. Jedno z tych, które ludzie w moim wieku do dziś pamiętają. Takich wydarzeń było oczywiście więcej. Zresztą nie tylko wydarzeń, ale i zjawisk, gadżetów, przedmiotów, wypowiedzi, słów, mód, zwyczajów. We Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę znajdziemy najważniejsze z nich. Choćby zabawy ze słynnym numerem dostępowym i równie popularną Neostradę wraz z jej osławionymi „dziećmi”. Do tego wybuch popularności blogów i powstanie tak zwanej blogosfery, rosnąca popularność memów i serwisów 2.0, wreszcie liczne fora, także te usenetowe, i sieci społecznościowe napędzane przez Naszą klasę.

Wiśniewski znajduje tu miejsce dla wszystkiego, co ważne, od MTV przez Wardęgę i pieseła po Netflix. Wspomina copypasty, Polandball, Katarynę i Klocucha, opisuje wojny kulturowe i trolli, a także falę przegrywów. I co najważniejsze, pisze w ciekawy i głęboki sposób. Nie ogranicza się do wyliczanki, którą ja tu zastosowałem. W każdy temat wgryza się, rozkłada go na czynniki pierwsze, próbuje dokładnie opisać i zastanowić się nad implikacjami. I broni internetu, choć sam jest nim coraz bardziej rozczarowany.

Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę to trochę taka biografia naszych e-czasów. Próba spojrzenia na to, co przyniosły nam ostatnie trzy dekady, co zmieniły w naszych życiach komputery. Dla osób, które spędziły w sieci większość życia, to bardzo udana podróż w przeszłość.

Joel

Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę
Autor: Michał R. Wiśniewski
Wydawnictwo: Czarne

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.