Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka – Michał Kołodziejczyk, Anita Werner

Dziennikarka i aktorka Anita Werner oraz jej partner życiowy, dziennikarz sportowy Michał Kołodziejczyk, postanowili spojrzeć na dawne europejskie konflikty z perspektywy piłki nożnej. W książce Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka poświęcają jej sporo miejsca, ale… nie jest to pozycja dla przeciętnego kibica. Prędzej dla człowieka, którego ciekawi, jak wyglądało i wygląda dziś życie w kilku wciąż rozgrzanych punktach zapalnych.

Pierwszy jest Izrael. Niby poza Europą, a jednak w UEFA. Gra tu klub Beitar Jerozolima, uważany niegdyś za najbardziej rasistowski na świecie. Jego kibice nienawidzą muzułmanów i nie chcą ich widzieć w swojej drużynie. Rosyjski właściciel próbował to zmienić, ściągnął nawet znanego i w Polsce Czeczena Zaura Sadajewa, ale bez efektów. Jak naprawdę wygląda tam sytuacja? Czym jest La Familia i jakimi kieruje się wartościami? Na wszystkie te pytania dostajemy odpowiedź.

W kolejnych rozdziałach Werner i Kołodziejczyk odwiedzają Bośnię i Hercegowinę, Kraj Basków, Irlandię Północną, a także Kosowo i Mołdawię wraz z Nadniestrzem. Wszędzie opisują to, jak lokalne konflikty znajdują swoje odzwierciedlenie na piłkarskich stadionach. Rozmawiają ze znanymi w Polsce piłkarzami (Ensar Arifović, Ariel Borysiuk), z miejscowymi działaczami sportowymi i byłymi zawodnikami, a także kibicami zasłużonymi dla tych społeczności. O czym? O życiu w czasach wojny, o jej skutkach, o tym, jak myślą ludzie teraz.

Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka to całkiem ciekawa propozycja dla tych, którzy z jednej strony kochają piłkę nożną, a z drugiej interesują się współczesną Europą. Którzy lubią i cenią formułę reportażu, a przede wszystkim rozumieją ją. Książka przypomina o nieco zapomnianych dziś, lecz wciąż żywych konfliktach, o tysiącach ofiar, o problemach, których w Polsce jak dotąd nie mieliśmy. Pozwala spojrzeć na te miejsca z innej perspektywy. I to jest cenne.

Joel

Mecz to pretekst. Futbol wojna polityka
Autorzy: Anita Werner, Michał Kołodziejczyk
Wydawnictwo: SQN

Polub nas na Facebooku i Twitterze.


Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.