Pamiętniki Marguerite de Valois – Marguerite de Valois

Różni ludzie piszą pamiętniki. Czasami kompletnie mi nieznani. W dobie self-publisingu rynek zalewany jest wspomnieniami babć i dziadków, pewnie bardzo ważnych dla ich bliskich. Skoro powstają firmy specjalizujące się w przygotowywaniu takich biografii, to znaczy, że istnieje potrzeba publikowania takich wydawnictw. Pytanie, kto te książki czyta…

Pamiętników Marguerite de Valois chyba też już nikt nie czyta, a szkoda, bo to persona znacząca. Córka francuskiego króla Henryka II i z tej okazji siostra królów Franciszka II, Karola IX i Henryka III. Do tego żona Henryka IV Burbona, a co za tym idzie, królowa Francji i Nawarry. Słynna Królowa Margot. Za życia ponoć straszliwa skandalistka, która zmieniała kochanków jak rękawiczki i zadawała się z ludźmi z gminu. Uchodziła za niezwykłą piękność, jednak skończyła tragicznie. Ostatnie lata życia spędziła w biedzie, opędzając się od wierzycieli, bądź wychowując dzieci kolejnych władców…

W swoich Pamiętnikach Marguerite de Valois nie opisuje skandali. Nie zapisuje niczego, co mogłoby się położyć cieniem na jej wizerunku. Skupia się za to na dworskim życiu, zawiłościach politycznych drugiej połowy XVI wieku i najistotniejszych wydarzeniach tamtych czasów. Przytacza swoją młodość spędzoną na dworze, małżeństwo z królem Henrykiem IV, rzeź hugenotów w czasie Nocy Św. Bartłomieja, a potem nienajlepsze relacje z dworem i próbę odnalezienia swojego miejsca w ówczesnym świecie.

Dla przeciętnego człowieka nie jest to zbyt fascynująca lektura. Powinna jednak zainteresować miłośników historii, zwłaszcza tej szesnastowiecznej. Pamiętniki Marguerite de Valois dostarczają wielu ciekawych informacji o dworskim życiu w czasach Margot, spiskach, intrygach i sposobie myślenia ówczesnych nadludzi. Stąd mnie się podobały.

Joel

Pamiętniki Marguerite de Valois
Autorka: Marguerite de Valois
Przekład: Irena Dewitz
Wydawnictwo: Czytelnik

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.