Akademia policyjna

Gdybym miał wymienić komediowy cykl, który stał się symbolem lat 80., pewnie wskazałbym właśnie Akademię policyjną. Oczywiście byli też Pogromcy duchów, Gliniarz z Beverly Hills czy chociażby Naga broń, ale to właśnie komedia opowiadająca o grupce rozwydrzonych kadetów najbardziej kojarzy mi się z beztroską zabawą z epoki wczesnych VHS-ów. Może dlatego, że filmów tych nakręcono aż siedem – żadna inna popularna seria nie była aż tak długa.

Wyobraźcie sobie, że brakuje policjantów. Liczba wakatów rośnie do szalonego wręcz rozmiarów. Burmistrz miasta podejmuje więc decyzje o otwarciu akademii policyjnej dla wszystkich kandydatów. Nawet tych, którzy nie bardzo się nadają. Taki na przykład Mahoney (Steve Guttenberg Blondynka w koszarach) ma na koncie drobne przestępstwa i służba mundurowa jest dla niego jedyną szansą na ominięcie więzienia. A że szef policji uważa cały pomysł za absurdalny i poprzysięga zrobić wszystko, by kadeci zrezygnowali z nauki… Cóż, niepokorny i pyskaty Mahoney nie będzie miał lekko.

Siłą Akademii policyjnej jest szalony humor, który ma sporo wspólnego z wyrazistymi bohaterami. Mahoney szybko zakochuje się w atrakcyjnej koleżance (Kim Cattrall Autor widmo) i zaprzyjaźnia z paczką równie marnych kadetów co on sam. Tworzą ją między innymi żywy beatbox Larvell (Michael Winslow), niepokorny podrywacz George (Andrew Rubin), potężny Moses (Bubba Smith) czy mający obsesję na punkcie broni Eugene (David Graf). I wszyscy oni co chwila pakują się w jakieś kłopoty.

Krytykom Akademia policyjna nie przypadła do gustu. Znany krytyk Roger Ebert przyznał jej nawet zero gwiazdek, uznając za koszmarny film. Widzowie jednak historię Mahoneya pokochali i tłumnie walili do kin. Nie tylko do kin zresztą, bo i na kasetach komedia cieszyła się sporą popularnością. Przyczyniła się również do wzrostu zainteresowania zawodem policjanta. Inna sprawa, że akademie narzekały na zalew dość miernych kandydatów…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz się pośmiać
– Nie znasz tego cyklu
– Też marzysz o pracy policjanta

Odpuść, jeśli:
– Nie masz poczucia humoru
– Na widok munduru bierzesz nogi za pas

Michał Zacharzewski

Akademia policyjna, Police Academy, 1984, reż. Hugh Wilson, wyst. Steve Guttenberg, G.W. Bailey, George Gaynes, Michael Winslow, Kim Cattrall, Bubba Smith, Andrew Rubin, Donovan Scott, Leslie Easterbrook, Marion Ramsey, Scott Thomson, Bruce Mahler, Don Lake, David Graf, F. Braun McAsh, Doug Lennox, Hugh Wilson, John Hawkes

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Akademia policyjna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.