Wojna polsko-ruska

Dla mnie to bardzo nierówny film. Obok scen znakomitych pojawiają się słabe, żeby nie powiedzieć żenujące. Czasami człowiek żałuje, że jakiś wątek nie ciągnie się dłużej, kiedy indziej spogląda na zegarek czekając, aż coś zacznie się dziać. W sumie nic z w tym dziwnego. Wojna polsko-ruska już jako książka budziła mieszanie opinie. Jednych zachwycała, innym wydawała się grafomanią.

Trudno właściwie powiedzieć, o czym jest ta historia. To kilka dni z życia dresiarza mieszkającego w przeciętnym polskim mieście. Silny (Borys SzycKryptonim Polska) nie pracuje i nie uczy się, bez przerwy coś ćpa, co chwila ma ochotę spuścić komuś łomot. Niby jest zakochany w Magdzie (Roma Gąsiorowska Plan lekcji), ale mnóstwo czasu spędza z innymi dziewczynami. Zresztą Magda niekoniecznie wiąże z nim jakieś większe plany. Najchętniej znalazłaby faceta, który zabrałby ją za granicę. Do lepszych krajów.

W efekcie Wojna polsko-ruska rozpada się na szereg epizodów. Mamy tu zadymę w knajpie z bohaterami latającymi po ciosach w powietrzu niczym w chińskich klasykach kina kopanego, ale też westernową rozróbę w tandetnej knajpce z hamburgerami. Wreszcie odjechaną bijatykę podczas festynu. W międzyczasie Silny poznaje Gotkę (Maria Strzelecka), mierzy się z będącą na głodzie Nataszą (cudownie przerysowana Sonia BohosiewiczZero), rozrabia w domu dobrze prowadzącej się Ali (Anna PrusDzień dobry, kocham cię), na pożegnanie obsikując jej papużki. Ba, napotyka Dorotą Masłowską, autorkę Wojny polsko-ruskiej, którą gra Dorota Masłowska.

Ten film to jeden wielki chaos. Urwany montaż, absurdalne sceny, wulgaryzmy, krzyki, bijatyki rodem z amerykańskiego kina pośrodku paździerzowej Polski. I jeszcze szalejący Borys Szyc, chyba trochę za miękki i za komediowy do tej roli. Język tu jest cudowny, świetnie udało się go przełożyć na język kina. Sama historia okazuje się odjechana, ale powiedzmy sobie szczerze – gubi sens gdzieś w połowie drogi. Zamienia się w pawie piórko przy kapelutku. A przecież nie o pawie piórko powinno tu chodzić.

Zobacz, jeśli:
– Czytałeś Wojną polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną
– Lubisz mocno zakręcone, szalone kino
– Kochasz język potoczny (Masłowska ma do niego słuch!)

Odpuść sobie, jeśli:
– Rażą cię wulgaryzmy i męska nagość
– Nie cierpisz niejasnych, chaotycznych filmów

Michał Zacharzewski

Wojna polsko-ruska, 2009, reż. Xawery Żuławski, wyst. Borys Szyc, Sonia Bohosiewicz, Ewa Kasprzyk, Anna Prus, Magdalena Czerwińska, Roma Gąsiorowska, Maria Strzelecka, Michał Czernecki, Dorota Masłowska, Vienio, Ireneusz Kozioł, Bartłomiej Firlet, Jacek Samojłowicz, Andrzej Czułowski, Robert Sikorski, Tomasz Krzemieniecki, Bogusz Bilewski Jr, Agata Wątróbska, Marta Kownacka, Sławoj Jędrzejewski, Bodo Kox, Marta Masłowska, Xawery Żuławski, Grzegorz Milczarczyk, Marzena Ziarek, Kamila Ryszkiewicz

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Wojna polsko-ruska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.