Telefon (2002)

To ten film, w którym facet siedzi w budce telefonicznej i przez półtorej godziny nie może z niej wyjść. Właśnie temu oryginalnemu pomysłowi Telefon zawdzięcza popularność, ale nie jest jego jedynym atutem. Schumacher po prostu nakręcił bardzo dobry film. Wciągający i trzymający w napięciu.  

Stu (Colin FarrellS.W.A.T. Jednostka Specjalna), młody i przebojowy specjalista z branży reklamowej, od pewnego czasu spotka się z kochanką za plecami żony. Żeby zachować ten układ w tajemnicy, dzwoni do niej wyłącznie z telefonów publicznych. Tego dnia korzysta z aparatu na nowojorskim Times Square. W rozmowie próbuje przeszkodzić mu dostawca pizzy, jednak Stu spławia go i po chwili kończy pogawędkę.

Nagle rozlega się dzwonek. Stu sięga po słuchawkę. Tajemniczy rozmówca w kilku słowach zmusza go pozostania przy aparacie. Wyjaśnia, że doskonale wie o jego zdradzie i dodaje również, że już dwóm osobom proponował „wyznanie prawdy bliskim”. Odmówili, więc zginęli. Teraz taką szansę dostaje Stu. Jeśli wyzna obu kobietom prawdę, być może przeżyje…

To oczywiście tylko zawiązanie akcji. W filmie wydarzy się o wiele więcej, tajemniczy rozmówca będzie eskalował żądania, zaś Stu podejmie kilka trudnych decyzji. A wszystko to przy zachowaniu teatralnej jedności czasu i miejsca. To właśnie ona umożliwiła Schumacherowi zbudowanie napięcia. Niejako przy okazji reżyser dotknął dwóch ważnych tematów – bezpieczeństwa publicznego (premiera odbyła się po zamachach na WTC, zresztą została z ich powodu opóźniona) oraz prywatności (rzecz wówczas mocno dyskutowana z uwagi na rozwój telefonii komórkowej i internetu). Oba tematy mają swój ciężar aż do dziś.

Telefon ma już dwadzieścia lat. Możliwe, że trochę się zestarzał. Na pewno automaty telefoniczne wyszły już w Polsce z użytku i młodym widzom mogą wydać się reliktem przeszłości. Mimo to film Schumachera niewiele stracił na aktualności. Wciąż dotyka ważnych kwestii. Wciąż trzyma w napięciu.

Zobacz, jeśli:
– Nie znasz…
– Lubisz oryginalne thrillery

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie przepadasz za filmami, które dzieją się w jednym miejscu
– Masz uczulenie na Colina Farrella

Michał Zacharzewski

Telefon, Phone Booth, 2002, reż. Joel Schumacher, wyst. Colin Farrell, Forest Whitaker, Kiefer Sutherland, Radha Mitchell, Katie Holmes, Richard T. Jones, Paula Jai Parker, Arian Ash, Tia Texada, John Enos III, Keith Nobbs, Dell Yount, James MacDonald

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

4 uwagi do wpisu “Telefon (2002)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.