Efekt motyla 3

Pierwszy Efekt motyla oczarował publiczność. Do dziś jest ciepło wspominany przez miłośników science-fiction, zwłaszcza tych interesujących się rzeczywistościami alternatywnymi i podróżami w czasie. Część druga okazała się jednak wtórna i pozbawiona błysku. Nie angażowała. Stąd Efekt motyla 3 opowiada już zupełnie inną historię. Ciekawszą, choć niezbyt spójną z tym, co zobaczyliśmy w dwóch poprzednich częściach.

Tam zresztą bohaterowie dopiero odkrywali swoją niezwykłą umiejętność cofania się w czasie i modyfikowania pewnych wydarzeń. Sam (Chris CarmackNoc rekinów) już ją dobrze zna. Wszystkiego, co o niej wie, dowiedział się od innego „skoczka”, Harry’ego (Kevin Yon), który zawsze ostrzegał go przed modyfikowaniem przeszłości. Zresztą Sam się o tym przekonał na własnej skórze. Uratował swoją siostrę z pożaru, ale w ten sposób skazał na śmierć swoich rodziców.

Teraz z pomocą siostry skacze w przeszłość i tylko się przygląda. Morderstwom, gwałtom, napadom. Opisuje je później na policji jako swoje wizje i w ten sposób pomaga dopaść bandytów. Pewnego dnia odwiedza go siostra jego dawnej dziewczyny i prosi o pomoc w rozwiązaniu zagadki jej śmierci. Sam początkowo jej odmówi, lecz potem skoczy w przeszłość. Jeden raz, drugi, trzeci. I dowie się zaskakująco niewiele…

Efekt motyla 3 bardziej przypomina kryminał niż ostrzeżenie przed próbą modyfikowania przeszłości. Historia jest dzięki temu o wiele ciekawsza niż w części drugiej, choć wciąż pozbawiona ciężaru emocjonalnego jedynki. I trochę też rozłazi się w szwach. Pojawiają się pytania bez odpowiedzi, dziury fabularne, niekonsekwencje i nieprzemyślane paradoksy. Ale łatwo przejść nad nimi do porządku dziennego i po prostu nieźle się bawić przewidywalnym, choć intrygującym śledztwem.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz tę serię
– Kochasz kryminały
– Interesuje cię temat modelowania przeszłości

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz durnot, morderstw, niekonsekwencji

Michał Zacharzewski

Efekt motyla 3, The Butterfly Effect 3: Revelations, 2009, reż. Seth Grossman, wyst. Chris Carmack, Rachel Miner, Richard Wilkinson, Chantel Giacalone, Linda Boston, Sarah Habel, Kevin Yon, Hugh Maguire, Mia Serafino, Lynch R. Travis, Daniel Spink, Dennis North

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Efekt motyla 3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.