Dlaczego nie!

Dlaczego nie! Ryszarda Zatorskiego to wycieczka w złote czasy polskiej komedii romantycznej. Oczywiście pod warunkiem, że jako gatunek miała ona kiedykolwiek swoje złote czasy. Dla mnie – faceta równie romantycznego co gupik czy skalar – te filmy zawsze były podejrzane. Boleśnie sztucznie, fałszywie słodkie, nie zawsze zabawne. Jednak widzom się podobały. Do kin waliły tłumy.

W tej produkcji Zatorski po raz kolejny proponuje doskonale znane schematy. Małgosia (Anna Cieślak) wychowała się na prowincji, gdzie nabrała romantycznego przekonania, że zakochać warto się raz, za to dobrze. Potem ukończyła szkołę artystyczną i zaczęła marzyć o pracy w reklamie. W Warszawie dostała jednak niełatwą szkołę życia. Nie znalazła bowiem ani świetnej posady, ani wymarzonego księcia na białym koniu. Plus taki, że żyła sobie w mieście, które wyglądało co najmniej tak dobrze jak Nowy Jork.

Nieoczekiwanie pojawił się Janek (Maciej Zakościelny). Gość uroczy, romantyczny, a do tego wysportowany – w ochronie wymagają tężyzny fizycznej. Wspólnie bardzo miło spędzało im się czas, choć chłopak miał pewną tajemnicę. Otóż nie wyjawił Małgosi, że tak naprawdę jest… korporacyjną szychą. Problem? Może, ale każda komedia romantyczna musi mieć problem, z którym zakochani muszą się zmierzyć. Gorzej, jeśli cała historia jest mało wiarygodna i przewidywalna. Najgorzej, że jest również mało śmieszna.

Nie zaskakuje tu prawie nic. To znaczy zaskakuje Anna Cieślak, która wówczas była dopiero na początku swojej aktorskiej kariery i miło się na nią patrzyło jako na „nową twarz”. Pozostałe role obsadzili jednak starzy wyjadacze, którzy wówczas grali masowo i niektórym widzom zaczynały się powoli mylić kreowane przez nich postacie. Scenariusz jest wtórny i sztampowy, zaś zwroty akcji zaskakujące jak zawartość kubka z kawą. Złośliwi dopatrzą się też niekonsekwencji montażowych, nagle zmieniającej się pogody czy pory dnia.

Dlaczego nie! ma jedną zaletę. Okazuje się filmem bardzo pozytywnym, optymistycznym i wprawiającym w dobry nastrój. Oczywiście pod warunkiem, że przymknie się oko na oczywiste niedoskonałości obrazu. Zatorski miał lepsze produkcje, ale miał i gorsze. Wielu twierdzi, że akurat tej powinien się wstydzić. A co w takim razie z Pech to nie grzech? Albo Porady na zdrady?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie komedie romantyczne
– Kochasz Zakościelnego, Kota albo Jabłczyńską

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz nieporadności w naszym kinie
– Wkurzają cię żarty, które nie są śmieszne (a tu sporo ich)

Michał Zacharzewski

Dlaczego nie!, 2007, reż. Ryszard Zatorski, wyst. Anna Cieślak, Maciej Zakościelny, Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Kot, Anna Przybylska, Antoni Pawlicki, Joanna Jabłczyńska, Przemysław Cypryański

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

5 uwag do wpisu “Dlaczego nie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.